Επίκαιρα Θέματα:

Κυριακή 11 Μαρτίου 2018

Α.Σ. ΣΕΡΒΙΩΝ vs Π.Α.Ο. ΚΟΖΑΝΗΣ: Νίκη!

Την νίκη που ήθελε διακαώς κατέκτησε η ομάδα μας με σκορ 56-45. Το παιχνίδι δεν είχε το θέαμα των προηγούμενων εντός έδρας αναμετρήσεων, ξεχείλιζε όμως από πάθος και θέληση αφού είχε πολλές δυνατές μονομαχίες και επαφές σε όλη τη διάρκεια του. Η ομάδα μας που κυνηγούσε την νίκη με διαφορά 3 πόντων και άνω, ξεκίνησε στα πρώτα λεπτά νευρικά και μουδιασμένα κάνοντας κάποια λάθη, βρισκόμενη έτσι πίσω στο σκορ με 2-8, συνέχισε όμως να εκτελεί το πλάνο του κόουτς Παρδαλιού και βρίσκοντας δύο καλά διαστήματα κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη στο σκορ με 17-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας βρήκε ρυθμό για τα καλά
παίζοντας εξαιρετική άμυνα και γρήγορα στην επίθεση, βρίσκοντας έτσι εύκολα καλάθια και μεγάλα σουτ για να κλείσει το ημίχρονο στο συν 14 με σκορ 33-19. Στην επανάληψη ήρθε η αντίδραση των φιλοξενουμένων, οι οποίοι βρήκαν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και τρίποντα για να τρέξουν έτσι ένα σερί και να κατεβάσουν την διαφορά στους 3 πόντους, τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Μετά το τάιμ άουτ όμως οι παίκτες της Αναγέννησης μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να αποδείξουν ότι μπορούν να διαχειριστούν την πίεση, μιας και ενδεχόμενο ήττας ή νίκης μικρότερης των 3 πόντων θα σήμαινε αποκλεισμό από την επόμενη φάση ανόδου, έλεγξαν ξανά τον ρυθμό έκαναν καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κλείνοντας έτσι το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 45-37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα κράτησε την ίδια ένταση και προσήλωση διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας, μη επιτρέποντας έτσι στους αντιπάλους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι κατακτώντας μια δίκαιη και σπουδαία νίκη. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον κόσμο που κατέκλυσε το ΔΑΚ Σερβίων και δημιούργησε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, γεμάτη με πάθος και ενθουσιασμό. Ο κόσμος μας είναι πάντα ο καλύτερος παίκτης της ομάδας και η υποστήριξη του δίνει το κίνητρο και την έξτρα δύναμη σε όλο τον σύλλογο. Τους ευχαριστούμε και τους περιμένουμε στα επόμενα ματς για να δημιουργήσουμε μαζί αξέχαστες μπασκετικές στιγμές Υγ. Μελανό σημείο στον αγώνα η άδικη αποβολή του προπονητή μας από τον πάγκο στα τελευταία λεπτά, με λάθος εφαρμογή των κανονισμών, κάτι που παραδέχθηκαν άλλωστε και οι ίδιοι οι διαιτητές και που θα μπορούσε να επιφέρει αλλοίωση αποτελέσματος