Δευτέρα 23 Απριλίου 2018

Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ 24 χρόνια μετά

Στην κορυφή μετά από 24 χρόνια - Κέρδισε 2-0 τον Λεβαδειακό

Τον 12ο τίτλο στην Ιστορία της και πρώτο μετά το 1994 πανηγυρίζει η ΑΕΚ.
Δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Super League (28η) η Ένωση επικράτησε με 2-0 του Λεβαδειακού στο ΟΑΚΑ.
Αν αν δεν έρθουν τα πάνω κάτω τις επόμενες ημέρες (εκκρεμεί η απόφαση της επιτροπής εφέσεων για την τύχη του ντέρμπι, ΠΑΟΚ-ΑΕΚ), η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επιστρέφει στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος μετά από 24 χρόνια.

Τα γκολ του αγώνα, και τα δύο στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε ο Μπακασέτας: στο 12' από το πέναλτι -που σωστά καταλογίστηκε για χέρι του Νιάσε- και στο 33', με σουτ από το ύψος της περιοχής.
Η ΑΕΚ είχε κι άλλες ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο έμοιαζε περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα.